Carlssons skola åk 6 vinnare i årets Fysiktävling!

Idag segrade Carlssons skola för andra året i rad i "Fysikums Fysiktävling" som anordnas av Stockholms universitet för skolor i Stockholmsområdet. Tävlingen går ut på att förklara ett valfritt fysikaliskt fenomen på ett pedagogiskt och underhållande sätt.


Fem lag från årskurs 6 på skolan hade kvalificerat sig till den stora finalen, och segern gick till laget "Fysikprofessorerna" för deras eminenta och pedagogiska förklaring av hur friktionskraft fungerar. Det segrande laget utgjordes av Gustaf, Wilhelm och Alphonse.

Samtliga tävlande lag från Carlssons gjorde strålande insatser och vi hade en mycket trevlig heldag på Fysikum i Albanova universitetscentrum där vi även fick besöka joniseringscentrumet - en unik forskningsmiljö som det endast finns en av i hela världen.