15 februari, är det Internationella barncancerdagen.

Barncancerfonden står värd för en världspremiär när H.M. Drottning Silvia presenterar uruppförandet av We Are One, en nyskriven låt till stöd för barn med cancer, på Internationella barncancerdagen.

Genom kampanjen Child4Child har barn över hela världen bjudits in att sjunga med i en ny låt. Runt 900 000 barn har interagerat med kampanjen och många av dem kommer att höras på den singel, We Are One, som släpps på Internationella barncancerdagen. Bakom Child4Child står Childhood Cancer International (CCI), ett samverkansorgan för 180 barncancerorganisationer i 90 länder.

Vi är mycket glada och stolta över att våra elever Elsa E och Elsa S från årskurs 9 är med och representerar. 

Följ länken för att titta på den officiella videon.

https://youtu.be/PBzuYXCEDis